HV51S16028003209010BEGE flangeencoder MIG Basic MB-160-28-0032-9, 32 pulser, 10m kabel, rustfrit stål er en inkremental encoder til grundlæggende hastighedsfeedback i standard automatiseringsopgaver. Encoderens flange diameter er 160 mm og BCD er 130 mm. Den har en akseldiameter på 28 mm og passer til motor IEC 100/112B14. Fremstillet i rustfrit stål for øget holdbarhed. Kabellængden er 10 meter, hvilket giver fleksibel installation. Flangetykkelsen er 9 mm. Encoderens IP-klassificering er IP55/IP67, hvilket sikrer god beskyttelse mod støv og vand. Driftsspænding: 5-24 VDC. Udgangssignal: A90°B HTL med 32 pulser pr. rpm pr. kanal gør den velegnet til pålidelig hastighedsmåling.