HV51S16028001609010BEGE flangeencoder MIG Basic MB-160-28-0016-9, 16 pulser, 10m kabel, rustfrit stål er en inkremental encoder designet til grundlæggende hastighedsfeedback i standard automatiseringsopgaver. Udvendig flange diameter: 160mm, flange BCD: 130mm, skakt diameter: 28mm, flange tykkelse: 9mm. Passer til motor IEC 100/112B14. Signalet udlæses via HTL output (A90°B) med 16 pulser pr. omdrejning pr. kanal. Indgangsspænding: 5-24VDC. Installeres med 10 meter kabel og har IP55/IP67 kapslingsklasse for beskyttelse. Encoderens hus er i rustfrit stål for øget holdbarhed i krævende industrielle miljøer.