calcPageSize())" />BEGE flangeencoder MIG Basic MB-140-24-0004-9, 4 pulser, 20m kabel, rustfrit stål
HV51S14024000409020BEGE flangeencoder MIG Basic MB-140-24-0004-9, 4 pulser, 20m kabel, rustfrit stål er en inkremental encoder til grundlæggende hastighedsfeedback i standard automatiseringsopgaver. Ydre diameter er 140 mm og flangens boltcirkel (BCD) er 115 mm. Encoderens akseldiameter er 24 mm, og flangetykkelsen er 9 mm. Den matcher standarden IEC 90B14. Udgangssignal er A90°B HTL med 4 pulser pr. omdrejning pr. kanal. Driftsspænding er 5-24VDC. Encoderhuset er udført i rustfrit stål og den leveres med 20 meter kabel. IP-klassificering er IP55/IP67, hvilket sikrer robusthed mod støv og fugt.
Specifikationer
Produktbeskrivelse
Downloads
Ordreproduceret
Forventet afsendelse:
Indlæser...
Estimated Shipping:
Beregn fragt
Loading shipping methods...
Leveringsmetoder
No shipping methods available for this destination.
Specifikationer
IP klassificering
IP55 / IP67
Yderdiameter (mm)
140
Flangetykkelse (mm)
9
Encoder Material
Rustfrit stål
Kabellængde (m)
20
Akseldiameter (mm)
24
IEC norm
90B14
BCD norm
115
Oprindelsesland
NLD
HS-Kode
ERP nettovægt (Kg)
Encoder forsyning
5-24VDC
Encoder signaler
A90°B HTL
Pulser
4
Beskrivelse
**Flange og Aksel:** Robust konstruktion med en udvendig flange på Ø140 mm og akseldiameter på 24 mm, hvilket muliggør nem integration i forskellige motortyper iht. IEC 90B14-standarden.
**Kabel- og monteringsfleksibilitet:** Leveres med et 20 meter langt kabel og en flange tykkelse på 9 mm, hvilket gør det nemt at installere selv på vanskelig tilgængelige steder.