HV51S09011003207020BEGE flangeencoder MIG Basic MB-090-11-0032-7, 32 pulser, 20m kabel, rustfrit stål er en inkremental encoder til grundlæggende hastighedsfeedback i standard automatiseringsopgaver. Encoderens flange-ydre diameter er 90 mm og flange BCD er 75 mm. Den har en akseldiameter på 11 mm og er designet til motor IEC 63B14 normer. Materialet er rustfrit stål. Encoderens kabellængde er 20 meter. Den leverer 32 pulser pr. kanal pr. omgang og understøtter 5-24 VDC input med A90°B HTL output. Opfylder IP55/IP67 kapslingsklasse for beskyttelse mod støv og vand. Flangetykkelsen er 7 mm.